
Grupa pielgrzymów klimatycznych, udających się na szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach, przybyła wczoraj po południu do Imielina. Serdecznie witani przez burmistrza i mieszkańców przeszli przez miasto do imielińskiego kościoła. Stamtąd popłynął apel Yeba Sano do światowych przywódców o działania, które powstrzymają kryzys klimatyczny.

Pielgrzymka klimatyczna przeszła ponad 1500km z Watykanu na Śląsk. Ten wysiłek został podjęty w intencji szczytu klimatycznego COP24. Pielgrzymi przynieśli jego uczestnikom przesłanie papieża Franciszka i apel o ratowanie planety przed kryzysem klimatycznym, za który odpowiedzialne są głównie najbogatsze państwa świata, ale którego konsekwencje najbardziej uderzają w najuboższych.
„Papież Franciszek wielokrotnie przypominał ludziom na całym świecie, że “niszczenie natury jest współczesnym grzechem”. Zmiana klimatu powoduje coraz bardziej gwałtowne sztormy, pustynnienie Ziemi, wzrost poziomu mórz. Dlatego dzisiaj wzywamy światowych liderów do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu i solidaryzujemy się ze społecznością Imielina – powiedział Yeb Saño, idący na czele pielgrzymki. – Traktujemy społeczność Imielina jako zieloną oazę, która udziela nam schronienia na naszej drodze i solidaryzujemy się z wami w walce o wasze domy, waszą wodę i o waszą społeczność zagrożoną rozbudową kopalni. Jesteśmy z wami i z waszym dążeniem do wychowania waszych rodzin w pokoju.”
Spotkanie pielgrzymów klimatycznych z mieszkańcami Imielina uświetnił znakomity koncert Zespołu Kameralistów „Pro Arte et Musica”, złożony z utworów wielbiących Boga w jego stworzeniu, mówiących o miłosierdziu, pokoju i przebaczeniu.

To był cudowny wieczór, pełen uduchowienia i wspaniałej muzyki. Dziękujemy za Waszą obecność. Szczególnie zaś dziękujemy Zespołowi Kameralistów „Pro Arte et Musica” za wspaniały występ. Pielgrzymi byli Wami zachwyceni! Czapki z głów!

Po mszy i koncercie wszyscy zebrani w kościele zrobili sobie wspólne zdjęcie z literami tworzącymi napis „CHROŃMY KLIMAT, CHROŃMY LUDZI”.

Pielgrzymi klimatyczni przenocowali w komfortowych warunkach w Szkole Podstawowej nr 2 w Imielinie. Zanim jednak poszli spać… rozegrali zaimprowizowany mecz piłki nożnej w hali sportowej. Organizatorzy naprawdę byli pod wrażeniem ich siły i energii, bo pielgrzymi byli po całym dniu drogi, a rano mieli jeszcze zaplanowane spotkanie z uczniami dwóch szkół podstawowych, a potem marsz w stronę Katowic.
W piątek rano pielgrzymi podzielili się na dwie grupy i w towarzystwie aktywistów z zielonych stowarzyszeń udali się na spotkanie z dziećmi i nauczycielami dwóch imielińskich podstawówek. Zostali bardzo ciepło przyjęci, a dzieci były pod dużym wrażeniem egzotycznych gości, którzy opowiedzieli im nie tylko o intencji i celu wyprawy, ale również o swoich przygodach podczas podróży. Równolegle do spotkań z pielgrzymami odbywały się zajęcia klimatyczne, prowadzone przez aktywistów Greenpeace. Dzieci dostały więc sporą porcję wiedzy na temat wpływu działalności człowieka na zmiany klimatu na Ziemi.
W Szkole Podstawowej nr 2 powstał również mural klimatyczny, namalowany przez artystę Ag Saño wspólnie z uczniami tej szkoły.

Wizyta pielgrzymów z Climate Pilgrimage w Imielinie odbiła się szerokim echem w mediach. Relację zamieściła na swojej stronie nawet Agencja Reutera, a artykuły na ten temat pojawiły się nawet w… Japonii.
