W listopadzie ubiegłego roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało koncesję na eksploatację złoża Brzezinka 3 mimo wieloletnich starań mieszkańców południowych dzielnic, by do tego nie doszło. Złoże znajduje się pod Brzezinką, Brzęczkowicami i Kosztowami, dzielnicami z gęstą zabudową. „Protestowaliśmy, blokowaliśmy drogi, rozmawialiśmy z mediami. Pisaliśmy pisma. Walczyliśmy przez osiem lat o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych domów.”– mówi Natalia Głombek ze Stowarzyszenie Nasza Ziemia Mysłowice.

Mieszkańcy się organizują. Uruchomili profil Nie dla nowej kopalni w Mysłowicach, gdzie prowadzą akcję informacyjną oraz polemizują z inwestorem i władzami miasta, które wspierają powstanie nowego zakładu górniczego. Na ogrodzeniach swoich domów mieszkańcy powiesili bannery „NIE KOSZTEM KOSZTÓW!”

Podobnie jak mieszkańcy wielu gmin, pod którymi kopalnie wydobywają węgiel, obawiają się o swoje domy, środowisko i przyszłość. Nie zgadzają się z argumentami spółki, która mami mieszkańców wysokiej jakości węglem do domowych palenisk i wizją zerowych szkód górniczych i brakiem uciążliwości kopalni. Tymczasem nie ma eksploatacji bez wpływu na powierzchnię. Nie ma też ekologicznego węgla, a z powodu smogu rocznie umiera w Polsce 40 tysięcy ludzi.

Solidaryzujemy się protestującymi mieszkańcami Mysłowic. Ze względów środowiskowych, klimatycznych i zdrowotnych (ileż można się dusić w smogu?) powinniśmy odejść od węgla a nie otwierać nowe kopalnie. Ziemia Śląska wygląda jak ser szwajcarski, jest wyniszczona nadmierną eksploatacją, a ludzie zmęczeni szkodami górniczymi. Pora zadbać o tę ziemię dla przyszłych pokoleń!

O nowej kopalni pisze Katarzyna Kojzar na portalu smoglab.pl: https://smoglab.pl/nowa-kopalnia-brzezinka3/

(fot: Nie dla nowej kopalni w Mysłowicach)

Recommended Posts