Opony, drukarka, kasety magnetofonowe, buty, gumowe węże, łyżwy, materac, opakowania budowlane, słoiki, setki puszek i butelek, ceramika łazienkowa, a nawet emaliowany nocnik – to znaleziska uczestników akcji sprzątania imielińskich lasów „Drzewko za śmieci”. W sumie aż 224 worki posortowanych śmieci!

Wyniki akcji przerosły nasze oczekiwania! Zaangażowało się w nią ponad sto rodzin i grup kameralnych! Uważamy, że takie akcje są potrzebne. Integrują mieszkańców i uczą odpowiedzialności za przestrzeń wspólną zarówno dzieci i jak i dorosłych.

Sukces akcji zbudowało również zaangażowanie społeczności imielińskich szkół i przedszkola, oraz szkolnego koła „Caritas”, które bardzo chętnie przyłączyły się do działań ekologicznych. Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Powstańców Śląskich w Imielinie i Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Imielinie dziękujemy bardzo!

Równolegle z akcja sprzątania cały tydzień trwał konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży na najdziwniejszy śmieć, który wygrali: Magdalena Malinowska oraz Lenka i Kacper Panol. Zdjęcia okazały się na tyle intrygujące, że poprosiliśmy zawodowego fotografa, Adama Politańskiego, by wybrał najciekawsze. Wygrała fotografia siostry Fabii Łukjan, przedstawiająca buty, pokryte mchem, „Starcie czołgu i żelazka” Martyny Łukaszczyk oraz „Śmiecius-plastikus” Ewy Szymańskiej-Sułkowskiej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji #drzewkozaśmieci. Jesteście wielcy! Dziękujemy również naszym partnerom: Miastu Imielin oraz Leśnictwu Imielin za dobrą współpracę. Dzięki akcji sprzątania lasy znowu są czyste. Liczymy na to, że coraz mniej śmieci będzie trafiało do lasów. Bo skoro nasze dzieci sprzątają, to może my dorośli dwa razy zastanowimy się zanim znowu coś wywieziemy do lasu?

Akcja w liczbach:
– 109 certyfikatów (bonów na drzewko) dla rodzin, grup do 5 osób oraz uczestników indywidualnych za udział w akcji,
– ponad 100 sadzonek wydanych uczestnikom akcji,
– 224 worki z odpadami10 dzikich wysypisk zgłoszonych do wydziału środowiska UM.
Czekamy na ich likwidację.

Recommended Posts