To był niezwykły rok dla naszej lokalnej społeczności! Rozpoczął się z hukiem od styczniowej manifestacji przeciwko budowie kopalni pod naszym miastem i dwoma zbiornikami wody pitnej. Podczas blokady drogi musieliśmy się skonfrontować z liczną grupą agresywnych górniczych związkowców zawodowych, którzy próbowali nas zastraszyć słowem i czynem. Nie pozwoliliśmy jednak na to, nasza społeczność skonsolidowała się, zjednoczyła, dołączyli do nas kolejni protestujący z Mysłowic i innych śląskich miast, a także aktywiści ekologiczni z całej Polski. Zwróciliśmy uwagę decydentów i opinii publicznej na to, jak absurdalny ekonomicznie i środowiskowo był pomysł fedrowania węgla pod Imielinem. Dzięki wspólnej walce na drodze sądowej, którą podjęły władze miasta i stowarzyszenia ekologiczne, wraz reprezentującymi je kancelariami prawnymi Pirożek & Pirożek i Fundacja Frank Bold oraz kampanii, którą prowadziliśmy wspierani przez Greenpeace Polska, WWF Polska, Fundacja Rozwój TAK – Odkrywki NIE, Akcja Demokracja, Partia Zieloni – Katowice, Śląski Ruch Klimatyczny, Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, Imieliński Alarm Smogowy, Stowarzyszenie Nasza Ziemia Mysłowice – mimo trudnego czasu pandemii, kiedy to zostaliśmy praktycznie uwięzieni we własnych domach, doprowadziliśmy do czegoś, co do tej pory nie udało się nikomu: wygraliśmy z największym węglowym potentatem w Europie bitwę o nasze miasto! 19 listopada GDOŚ nakazała kopalni sporządzić na nowo dokumentację – tym razem rzetelnie – i wziąć w niej pod uwagę argumenty strony społecznej, czyli nas – mieszkańców! Kopalnia nie odwołała się od tej decyzji…

Nareszcie spełniło się to, o co walczyliśmy od samego początku i co postulowaliśmy na Platformie dla Regionów Węglowych w Procesie Transformacji w Brukseli dwa lata temu: o uznanie nas za podmiot, a nie przedmiot, który spółka węglowa może sobie dowolnie przesuwać po planszy.Mimo rozjeżdżającej nasz świat jak walec pandemii – to był trudny ale dobry rok.

Dziękujemy Wam drodzy mieszkańcy, że zaangażowaliście się w protest, dziękujemy partnerom z Ratujmy Imielin & Nasz Imielin, dziękujemy władzom miasta. Gdyby nie nasza wspólna determinacja i wspólne działanie – nie dokonalibyśmy tego! Szczęśliwego nowego roku!

Recommended Posts