Wybraliśmy się na debatę kandydatów na burmistrza miasta Imielin. Zapytaliśmy ich o szkody górnicze w mieście i podejście kandydatów do planowanego przez kopalnię złoża „Imielin-Północ”.

Debata odbyła się 26 marca w imielińskiej Sokolni. Zaproszeni zostali czterej kandydaci: Marcin Kosma, Krzysztof Hajduczek, Dariusz Kasperczyk oraz Zenon Kubica. Z zaproszenia nie skorzystał Zenon Kubica, o czym przypominał przez całą debatę pusty fotel na scenie.

Najpierw kandydaci udzielili odpowiedzi na znane sobie pytania, przygotowane przez organizatora, czyli Stowarzyszenie Przedsiębiorców Imielina, którzy pytali kandydatów głównie o relacje na linii: burmistrz – przedsiębiorcy. Wszyscy kandydaci byli przygotowani więc płynnie i szybko odpowiedzieli na pytania. Nas bardziej jednak interesowała druga część spotkania, podczas której kandydaci odpowiadali na pytania z sali, które dotyczyły kulejącej lub wręcz nieobecnej na peryferiach komunikacji miejskiej, dowozu dzieci do szkół, obrony cywilnej, planów zagospodarowania miasta, budowy terenów rekreacyjnych, czy rozwiązania problemu rynku, który nie spełnia zbyt dobrze swojej roli miejsca spotkań.

Nasi przedstawiciele, którzy sami zresztą kandydują w wyborach do rady miasta, zapytali o szkody górnicze na terenie objętym eksploatacją złoża”Imielin-Południe” (m.in. popękane domy, podtopienia, zapadający się grunt) oraz o podejście kandydatów do planowanego przez kopalnię „Piast-Ziemowit” wydobycia złoża „Imielin-Północ”.

Pierwsze pytanie zadał Maciej Łukaszczyk o szkody górnicze na terenie miasta. Brzmiało ono następująco: „Co kandydat na burmistrza zrobił, by zaradzić, pomóc mieszkańcom i miastu z tym problemem, oraz jakie kroki ma zamiar przedsięwziąć kandydat w tej kwestii.”

Dariusz Kasperczyk powiedział, że problem eksploatacji górniczej złoża „Imielin-Południe” nie powstał w tej kadencji rady miasta, podkreślił, że problem jest złożony, podziękował za wsparcie organizacjom ekologicznym, które zorganizowały protest przeciw rozbudowie kopalni o złoże „Imielin-Północ”. Kandydat podkreślił, że współdziała z radą, by przeciwstawić się dalszej eksploatacji, a ponieważ kopalnia ma koncesję na wydobycie złoża „Imielin-Południe”, rada może tylko na spotkaniach z przedstawicielami kopalni egzekwować naprawianie szkód lub wypłatę odszkodowań. Kopalnia poinformowała ostatnio na spotkaniu, że rusza kolejna ściana, na pokładzie 400. Odpowiadając na pytanie o działanie indywidualne, Dariusz Kasperczyk oświadczył, że działała cała rada, że mieszkańcy są niezadowoleni ze skutków eksploatacji złoża „Imielin-Południe” i, w związku z tym – zakończył: „Musimy przeciwstawić się wszelkim działaniom, by nie powstała eksploatacja na złożu „Imielin-Północ”.

Marcin Kosma, odpowiadając na to samo pytanie, stwierdził: „Szanowni Państwo, jestem realistą. Kopalni nie zatrzymamy, możemy robić protesty, możemy robić różne rzeczy, ale to jest grubszy temat, że tak powiem, w skali kraju. A jeżeli chodzi o stanowisko, to uważam, że miasto powinno zająć zdecydowane stanowisko, tu nie powinno być kroku w tył w rozmowach z kopalnią. Miasto twardo powinno postawić nasze problemy przed dyrekcją kopalni.” Według Marcina Kosmy miasto powinno dać mieszkańcom narzędzia do ręki w sporze z kopalnią o szkody górnicze, zwłaszcza tym, którzy sobie z tym problemem nie radzą. Takiej pomocy powinien im udzielić urząd miasta, zwłaszcza, że „ze szkodami i podtopieniami będzie coraz gorzej.” I zakończył: „Jeśli teraz nie będziemy reagowali mocno i głośno, to potem ta sytuacja będzie nie do opanowania.”

Z kolei Krzysztof Hajduczek przypomniał jeden z punktów swojego programu wyborczego, który dotyczy melioracji i retencji Cisowca (m.in. stworzenie zbiornika retencyjnego w tej dzielnicy, który jednocześnie będzie stawem), w tym celu został napisany projekt, który czeka na dofinansowanie. „(…) Szkody powinny być pokryte przez kopalnię, więc każde inne szkody, ale również dołożenie się do tej inwestycji będzie naszym celem podczas rozmów z kopalnią.” – zakończył.

Drugie pytanie zadała Alicja Zdziechiewicz: „Pytam w imieniu mieszkańców protestujących przeciwko uruchomieniu złoża „Imielin-Północ”. Jak wiemy, sprawa po administracyjnych bojach wróciła do pierwszej instancji i kopalnia „Piast-Ziemowit” musi przygotować raport oddziaływania na środowisko. Przypominam, że planowane przez PGG szkody mają być kategorii czwartej, a spora część mieszkańców ma niezabezpieczone domy. Moje pytanie jest następujące: czy kandydat jako burmistrz udzieli zgody kopalni na wydobycie złoża „Imielin-Północ” wbrew mieszkańcom, którzy nie chcą fedrowania pod miastem, w sytuacji gdyby kopalnia znów zaczęła starać się o koncesję?”

Jako pierwszy odpowiadał Marcin Kosma, który stwierdził, że nie wie, czy jest w stanie jako burmistrz nie podpisać takiego dokumentu, czy pozwala mu na to prawo. Kandydat oświadczył, że jest po stronie mieszkańców. „To nie jest tak, że jestem za tym, by demolować nasze domy i nasze wspólne życie. Co można więcej powiedzieć, nie jestem w stanie na obecną chwilę powiedzieć – prawnie – czy jestem w stanie jako burmistrz zablokować coś takiego, bo wydaje mi się, że nie” – zakończył.

Krzysztof Hajduczek wypowiedział się krótko: „Nie podpiszę.” Dariusz Kasperczyk oświadczył, że także jest przeciwko wydobyciu, i zakończył: „Zrobimy wszystko, żeby decyzje nabrały mocy prawnej i były respektowane.”

Kończący ostatnią kadencję burmistrz Jan Chwiędacz skutecznie odmawiał podpisania uzgodnień w sprawie uruchomienia złoża „Imielin-Północ”, miasto walczyło na drodze administracyjnej, zaś mieszkańcy zjednoczeni przez stowarzyszenia „Zielony Imielin”, „Nasz Imielin”, „Granice Natury” i akcję obywatelską „Ratujmy Imielin” protestowali w Katowicach i w Imielinie. Aktywiści protestowali w Warszawie i w Brukseli, na COP24 w Katowicach. Wszystkie nasze wysiłki trwały pięć lat. Póki co kopalnia całą procedurę musi zacząć od początku, ale nie łudźmy się: jeśli znajdzie przyjazny grunt, a koniunktura się odwróci, bo czasy są niepewne – temat złoża powróci. Miastem muszą rządzić ludzie, którzy się nie na to nie zgodzą. Wybierzcie mądrze.

Całą debatę mogą Państwo zobaczyć na profilu Stowarzyszenia Przedsiębiorców Imielina: https://www.facebook.com/100018722295861/videos/1811241486049909, nasze pytania zaczynają się od 59 minuty.

Recommended Posts